Çikolatanın içinde kendinizi şımartın

Çikolatanın ana maddesi kakao’dur. Kakao ise İkiçenekliler sınıfında bulunmakta olup ebegümecigiller familyasındandır. Doğal olarak yetiştiği yerler And Dağlarının alt bölgeleri ile Amazon ve Orinoco ırmaklarının çevresidir. Yağmur alan ve ılık iklime sahip bölgelerde yetişmektedir. En büyük üreticisi % 40 ‘lık üretimi ile Fildişi Sahilleridir. Theobroma cacao ağacının tohumları kakao çekirdekleridir.  Kakao tozu ve kakao yağı en önemli ve yararlı besinler arasında gelmektedir. Kakao ağacının tohumları mayalanmasının ardından kurutulur. Mayalama ve kurutma işleminin ardından acı tadı kaybolur. Kurutulan tohumlar kavrulur ve un haline getirilerek yağı çıkarılır. Yağı çıkarıldıktan sonra tekrar öğütme işlemi yapılır. Bu öğütme işlemi sonucunda da kakao elde edilir. İçeriğinde yağ, azot, lif ve yağ ile yararlı mineraller bulunmaktadır.

Çikolatanın Sağlığa Faydası:

Çikolatanın hammaddesi olan kakaonun içeriğinde yer alan flovanol beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlamaktadır. Bu da ilerleyen yaşlarda görülen bunama, bellek kaybının önüne geçmektedir. Antioksidan özelliği ile tıpkı kahve gibi kanser hücrelerinin vücut içerisinde çoğalmasının ve yayılmasının büyük oranda önüne geçmektedir. Damar hastalıklarının tedavisine ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Kalp krizi riskini azaltmaktadır. Böbrekleri ve kasları uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca kakaonun sinirleri rahatlatarak mutluluk verdiği de yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Çikolata içeriğinde bol miktarda yağ bulunmaktadır. Bu yağ bilinçli olarak ve belli bir düzeyde tüketilir ise vücuda pek çok katkı sağlamakla beraber aşırı tüketimi ise kilo alınmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedende yararlarının yanı sıra olası kiloya da neden olabileceği nedeni ile aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır.

Çikolatanın Damar Hastalıklarına Faydası:Çikolata içeriğinde hem kakao hem de süt bulunmaktadır. Kakaonun damar rahatsızlıkları üzerinde ki etkisi yapılan araştırmalar ile görülmüş olup hem kalp hem de damar sağlığının korunmasında etkilidir. Damarları tıkayan olumsuzlukların önüne geçerek kan akışını düzenler. Böylelikle kalbe giden damarların tıkanmasının önüne geçerken de kalp krizi riskini azaltmaktadır. Kötü kolesterol kalbe giden damarların çevresinde bir süre sonra damarların tıkanmasına sebep olan bir katman oluşturur. Bu nedenle kalp krizi riski artar. Kötü kolesterolün düşürülmesi bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Çikolata kötü kolesterolün düşürülerek iyi kolesterolün normal seviyesinde tutulmasını sağlar. Bu da kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltır.

gunde-iki-kalip-cikolata-kalp-krizi-riskini-azaltiyor

Çikolatanın Kansere Karşı Faydaları:Antioksidan özelliği bulunan kakao çikolatanın içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Kakaonun antioksidan özelliği de kanser hücrelerinin oluşmasının engellenmesi açısından önemlidir. Bu özelliği sayesinde kanserle savaşan kakao aynı zamanda kansere yakalanmış hücreler ile de etkin bir şekilde savaşmaktadır. Böylelikle kanserin yayılmasını geciktirmekte tıbbı olarak uygulanmakta olan tedavinin de hızlı ve etkin bir şekilde cevap vermesini kolaylaştırmaktadır.

Çikolatanın Zihne Faydaları:Çikolata, kakao beyne giden damarların daha etkin kan taşımasını desteklediği gibi damar tıkanıklarının da önüne geçilmesine yardımcı olur. Bu da beyin kanaması riskini de azaltmaktadır. Ayrıca bileşenin de yer alan azot, lif ve yağ zihin açısı özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde de enerji verir ve zihin faaliyetlerinin daha aktif olmasını sağlar.

Çikolatanın Bağırsaklara Faydası:Lif kaynaklı olan besinler böbreklerin etkili olarak çalışmasını destekleyen besinlerdir. Çikolatanın içeriğinde ki lif bağırsakların çalışmalarını düzenleyerek böbreklerin daha verimli faaliyet göstermesini destekler. Böbrekler de kum ya da taş oluşumunu engeller. Oluşmuş olan kum ya da taşların düşürülmesine yardımcı olur. Çikolatanın en önemli özelliği bağırsak kanseri üzerinde ki etkisidir. Olası bağırsak kanserine yakalanma riskini çok büyük bir oranda azaltmaktadır.

cikolata-kagidi-56e439

Çikolata Kandaki Şeker Seviyesini Dengeler:  Sağlık uzmanları arasında bu konu hakkında farklı görüşler ortaya atılmaktadır. Çikolatanın kan şekeri seviyesini dengelediğini söyleyen ve tam tersini iddia eden sağlık uzmanları aynı zamanda kişinin bünyesine göre de farklı etkiler yapabileceğinin altını çizmektedirler. Konuyu bu bağlamda değerlendirdiğimiz zaman doktor kontrolünde çikolata tüketimin kan şekerini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabileceiğini söylemek mümkün.

Strese Karşı Çikolata: Çikolatanın biline en önemli özelliklerinden bir tanesi ve en önemlisi strese karşı etkili olmasıdır. Çikolatanın sinir sistemi üzerinde olumlu etkilerde bulunarak kötü düşüncelere neden olan unsurları ortadan kaldırdığı düşünülmektedir. Ve çikolatanın bu özelliğinden dolayı dünya çapında yaygın olarak tüketilmektedir.

hediyelik_cikolata_nettekeyif.net

Çikolalata İnme Riskini Azaltır: Bu konuyla ilgili olarak son zamanlarda yapılan labaratuvar araştırmaları çikolata tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre daha az inme problemleriyle karşı karşıya kaldıklarını ortaya koymaktaıdr.

Çikolata Cilt Sağlığını Korur: Çikolatanın sinir sistemi üzerinde olumlu etkilerinin dünya çapında bilindiğini ve bu nedenden dolayı yaygın olarak tüketildiğini yazmıştık. Bunun dışında cilt sağlığı içinde çikolatanın bir çok faydasının olduğu düşünülmektedir ve bu sebepten dolayı çok yaygın olarak cilt makseleride kullanılmaktadır. Çikolatanın genel cilt sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Çikolata Beyin Sağlığına Faydaldır: Beyne kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi beyin sağlığı açısından çok önemlidir. Kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi beynin ihtiyacı olan oksijeni düzenli olarak almasını sağlar. Bu da bir çok açıdan sağlığımızı yakından ilgilendirirken, aynı zamanda hayati önem taşımaktadır. Çikolata tüketimi beyne kan akışı işlevini destekler ve beyin sağlığının korunmasını sağlar.
Çikolata Görme Yeteneğini Geliştirir: Bu konuyla ilgili yapılan labaratuvar çalışmaları çikolatanın içerdiği flavanoitlerin beyne kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Beyne kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi aynı zamanda görme sağlığının korunması için önemlidir.

Categories: Genel

Bu tarife henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Bir Cevap Yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, kullanıcıların görüşlerini yansıtır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

*
*